Žádná Kozlová, prostě Kozel
„Jsem prostě Kozel, ne Kozlová. A ani nemám žádné africké jméno, na které se mě pořád někdo ptá. Akorát když někam přijdu a řeknu Kozel, tak koukají a ptají se, kde je nějaký kozel,“ směje se Anežka.
Na její slova okamžitě pohotově reagoval Tony. „Aha, takže ta písnička Byl jeden pán, ten kozla měl, to je o tvých předcích?“ glosoval situaci vtipem sobě vlastním.
Internetový bizár: Od „Niglandu“ po zeměpisné lekce
V pravidelné a divácky oblíbené rubrice Negramotné komentáře pak trojice společně rozebírala ty největší perly, které Anežce přistávají v soukromých zprávách a na sociálních sítích. Podle jejích slov jich dostává opravdu požehnaně, takže vybrat ty nejlepší nebylo vůbec těžké.
Mezi komentáři se objevily bizarní kousky jako „Uhlí není gangster“ nebo anglicky psané výzvy, aby se vrátila do „Niglandu“ či „Nigalandu“. Kluci v podkastu ocenili hlavně snahu autorů o kreativitu, i když výsledek byl spíše k pláči.
Tím absolutně nejoblíbenějším komentářem samotné Anežky se ale stal výkřik: „Afrika je směr na jih, odejdi.“ Anežka k tomu s nadhledem dodala, že je ráda, že jí autoři aspoň takto pomáhají s navigací, kdyby náhodou nevěděla, kde leží její rodná země. Karel pak trefně poznamenal, že Anežka umí zeměpis pravděpodobně mnohem lépe než dotyčný autor.
Síla z Konga a rodinné zázemí
Anežka se narodila v Demokratické republice Kongo a do České republiky se přestěhovala se svou maminkou, která je černoška. Právě díky silnému rodinnému zázemí a faktu, že svou kulturu velmi dobře zná, má oproti mnoha jiným mulatům v Česku obrovskou výhodu. Její maminka ji totiž od dětství vedla k tomu, aby si z podobných útoků nic nedělala.
„Vysvětlovala mi, že lidé, kteří nejsou sami se sebou spokojení, mají zkrátka potřebu shazovat ostatní,“ podotkla Anežka. Mnoho dětí z tzn. smíšených rodin, které vyrůstají čistě v bílé komunitě, to má podle ní těžší, protože je nikdo neučí, jak s podobnými předsudky bojovat a jak si budovat zdravé sebevědomí.
„Ve finále jsem za to, čím jsem si prošla, i vděčná. Teď už mě žádné komentáře nerozhodí,“ uzavírá Anežka s úsměvem.







